Grejpfruti është një frut që rekomandohet për ata njerëz që nuk kanë oreks.

Nëse hani grejpfrut njëzet minuta para çdo vakti, kjo do të ju shtojë oreksin, si dhe do të keni tretje edhe më të mirë. Lëngu dhe frutat në vetvete kanë një efekt të dobishëm në traktin gastrointestinal dhe ndihmojnë për trajtimin e sëmundjeve të tretjes

Përveç lëngut, lëvorja është gjithashtu jashtëzakonisht e dobishme dhe një ilaç i shkëlqyeshëm për lukthin dhe dhimbjet e barkut.

Bluajeni mirë koren, pastaj lëreni të thahet dhe merrni një lugë çaji në ditë duke e përtypur ngadalë dhe me kujdes.

Vitaminat që përmban në vetvete  grejpfruti ndihmojnë në sëmundjet kardiovaskulare. Rekomandohet që këtë frut ta konsumoni të paktën një herë në ditë.

Substancat që përmban ky frut ulin kolesterolin në gjak. Për të parandaluar sëmundjet e zemrës, rekomandohet që ta konsumoni këtë frut në mëngjes, disa herë në javë.

Ilaç popullor me grejpfrut

Farat e grejpfrutit dhe lëvozhga janë të ndryshme nga agrumet e tjera sepse ato përmbajnë një lëng të veçantë. Kjo lëng, së bashku me vajrat esencialë, është antibiotiku më i mirë natyror. Ato na shpëtojnë nga qindra parazitë dhe mikroflora patogjene, dhe më e rëndësishmja nga sëmundjet e kërpudhave në zorrë.

Përgatitja bëhet duke ndarë farat dhe lëvoren, ndërkohë që lëvoren e copëtoni imët. Vendosni të gjitha në një kavanoz dhe derdhni raki sipër tij. Lëreni të qëndrojë ashtu 10 ditë të qëndrojë në temperaturë të dhomës, larg diellit.  Kjo përbërje duhet të ​​konsumohet dy herë në ditë para çdo vakti.  Shija është jashtëzakonisht e mirë.

Këtë ilaç natyral mund ta konsumojnë edhe fëmijët, në përzierje me ujin.