Shkencëtarët modernë po zbulojnë disa veti shëruese interesante të kërpudhave.

Më shumë se njëqind lloje të kërpudhave janë duke u studiuar sot në të gjithë botën për përfitimet e tyre të mundshme shëndetësore, transmeton lajmi.net.

Më poshtë keni informacione për tre nga kërpudhat më të njohura:

Chaga (Inonotus obliquus)

Kërpudhat Chaga janë të pasura me një larmi të gjerë vitaminash, mineralesh dhe ushqyesish, duke përfshirë vitaminat e kompleksit B, vitaminën D, aminoacidet, zinkun, selenin, hekurin, bakrin, magnezin, kaliumin, manganin dhe kalciumin.

Besohet se ato mund të ngadalësojnë procesin e plakjes duke zvogëluar stresin oksidativ, i cili është përgjegjës për shenjat fizike të plakjes, të tilla si rrudhat, rënia e lëkurës dhe flokët gri.

Reishi (Ganoderma lucidum)

Shpesh referohet si “kërpudha e pavdekësisë” dhe jo vetëm sepse është përdorur në mënyrë medicinale për më shumë se 4 mijë vjet, reishi ofron shumë përfitime shëndetësore.

Ato janë zbuluar se ndihmojnë në rigjenerimin e qelizave të shëndetshme të mëlçisë më shpejt, që do të thotë detoksifikim më efektiv, shkruan alternative medicine.. Dihet gjithashtu se ndihmon në korrigjimin e sëmundjeve të mëlçisë dhe dëmtimin e mëlçisë.

Shiitake (edodes Lentinula)

Nuk është sekret që kërpudhat shiitake janë një nga ushqimet më të shëndetshme në planet, të përdorura gjerësisht në mjekësinë e lashtë kineze.

Shkencëtarët tani kanë provuar që kërpudhat shiitake ofrojnë mbështetje antivirale, ulëse të kolesterolit dhe kardiovaskulare, dhe çuditërisht, vetitë në sasitë e duhura për të shtuar sistemin imunitar, duke e ringjallur atë ose duke e niveluar atje ku është e nevojshme.