Administrata Biden po ofron një shpërblim deri në 5 milionë dollarë për informacionin në lidhje me një biznesmen me bazë në Singapor, i akuzuar tashmë nga Departamenti i Drejtësisë për lehtësimin e dërgesave të karburantit në Korenë e Veriut në kundërshtim me sanksionet e OKB-së.

Kwek Kee Seng, i cili drejton një agjenci transporti dhe kompani të operacioneve të terminalit, u akuzua vitin e kaluar për rregullimin e dërgesave, me prokurorët që pretenduan se ai përdori kompanitë e para dhe dokumentacionin e rremë për të fshehur skemën. Zyrtarët thonë se biznesi ndihmon në aktivizimin e programeve të përhapjes bërthamore të Koresë së Veriut.

Kwek mbetet i lirë pavarësisht një urdhër arresti që është lëshuar për të. Departamenti i Shtetit tha të enjten se po ofronte deri në 5 milionë dollarë përmes programit të tij Shpërblime për Drejtësi.

Njoftimi i një shpërblimi erdhi mes tensioneve të rritura me Korenë e Veriut, e cila të enjten lëshoi ​​të paktën gjashtë raketa në det, duke përfshirë një raketë balistike ndërkontinentale që shkaktoi paralajmërime evakuimi dhe ndaloi trenat në Japoninë veriore.

Administrata Biden tha në përgjigje të lëshimeve se është e gatshme të marrë “të gjitha masat e nevojshme” për të garantuar sigurinë e atdheut amerikan, si dhe të Koresë së Jugut dhe Japonisë, dhe paralajmëroi për “kosto dhe pasoja shtesë” të paspecifikuara nëse Koreja e Veriut shpërthen një pajisje provë bërthamore për herë të parë që nga shtatori 2017.

Përveç çështjes penale, qeveria e SHBA-së vitin e kaluar mori në pronësi edhe një anije cisternë që përdorej për dërgesat e karburantit, M/T Courageous 2,734 tonësh. Një shkëmbim i kapur në imazhet satelitore tregoi se anija transferonte më shumë se 1.5 milionë dollarë naftë në një anije me flamur të Koresë së Veriut, kanë thënë prokurorët.

Kwek ishte gjithashtu në mesin e një grupi njerëzish dhe firmash të sanksionuar muajin e kaluar nga Departamenti i Thesarit për ndihmën e Koresë së Veriut për të blerë karburant.

Edel Strazimiri