Vasfije Krasniqi, e mbijetuara e dhunës seksuale gjatë luftës së fundit të Kosovës, ka ndarë një histori të dhimbshme, ku përmes një statusi në Facebook ajo tregon se si një vajzë vetëm 13 vjeçare e cila ishte perdhunuar nga focat serbe gjatë luftës, sot është dëbuar nga shtëpia me fëmijët e saj.

Statusi i plotë:

” Unë shpesh kam medu se qysh kan me reagu njerzit kur te kuptoin se cfar na ka ndodhur ne fmive-vajzave dhe të tjerëve nga kriminelët, dhe kam mendu që të pakten kan me fillu me i përkrahur edhe pse vonë pas 20 vitesh, por eshe sot edhe gjithë kemi nevoi për.

Sot kur diten fillova me rutinen e njejt, duke menduar rreth gjerave të përditshme, me thërret njera nga të mbijetuarat e cila ishte vetëm 13 vjeqare gjat luftes, por ajo sot me jap lajmin e trishtueshëm se e kan përzënë nga shtëpia, duke e lanun në rrugë me fëmijë, dhe ky rast më tronditi shumë, dhe unë ndjehem e pafuqishme që të bëjë dicka për atë familje! sikur ajo të kishte vllazni sikur te mit dhe të tjerët kurr nuk kishte me i ndodhun kjo. ” /