Pas deklaratave të Baton Haxhiu në emisionin “Opinion” në lidhje me debatin që ai pati me sekretaren e  PDIU, Mesila Doda, ka reguar historiani Arben Llalla.

Përmes një postimi në facebook, Llalla shkruan se Haxhiu është një gazetar i gatuar në kuzhinën greko-serbe dhe flet si papagall pa doganë nëpër mediat shqipe kundër Çamërisë dhe çamëve.

Postimi i plotë:

Baton Haxhiu që njihet si një nga spiunët e UDB. Tradicionalisht si familje ka marrë detyrë të hedhë baltë mbi Çështjen Çame. Kjo fytyrë e poshtër i krijuar si gazetar nga guzhina serbo-greke po flet si papagall pa doganë nëpër mediat shqipe kundër Çamërisë dhe çamëve. I themi këtij, opinionisti jugosllav që paguhet nga agjentura e UDB-së së vjetër, që ka ngritur biznese në Tiranë, mos të merret shumë me çamët, por të ruaj “bithët e përlyera”. Millosheviçi dikur ka deklaruar se e ka mik Baton Haxhiun. Që të shkruaj më shumë nuk ja vlen, sepse ka me qindra shkrime për rolin anti-shqiptar të Baton Haxhiut.

Baton Haxhiu është djali i Fazli Haxhiut, spiunit të UDB-së famëkeqe serbe, që me qindra dhe mijëra shqiptarë ka prerë e vrarë. Sa për dijeni, Fazli Haxhiu në Kosovë njihet si “Fazli Spiuni”. Djali i këtij spiuni të UDB-së dhe OZNA-s famëkeqe serbo-çetnike, Batoni eci udhës të atit. Tinëzisht takohet me kriminelin Jovica Stanishiç, antishqiptar, gjak i kasapit Aleksandër Rankoviq, emri përkëdhelës Leka, ministër i Brendshëm i asaj kohe, në fundvitin 1955 dhe fillimi i vitit 1956. /MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress