Shpërthimet masive në një aeroport ushtarak rus në Krime u pritën me gëzim në Ukrainë dhe tronditje në Moskë.

Autoritetet ruse hodhën poshtë me shpejtësi zërat për një sulm raketor ukrainas, duke fajësuar për shkatërrimin e municioneve që shpërthyen në bazë.

Ndërsa zyrtarët ukrainas nuk e morën drejtpërdrejt përgjegjësinë, një ndihmës i lartë i presidentit Volodymyr Zelenskiy e quajti shpërthimin e djeshëm “vetëm fillimi”.

Krimea është jashtëzakonisht e ndjeshme dhe simbolike si për Zelenskiy ashtu edhe për presidentin rus Vladimir Putin.

Aneksimi i tij në vitin 2014 i gadishullit të Detit të Zi nga Ukraina e rriti popullaritetin e Putinit me rusët në mënyrë të frikshme. Ai e deklaron vazhdimisht Krimenë një pjesë të pandashme të Rusisë, edhe pse komuniteti ndërkombëtar e kundërshton këtë.

Me turistë e tronditur që shihen në mediat sociale duke parë shpërthimet nga një plazh aty pranë, Putin tani rrezikon të konsiderohet në ‘shtëpi’ si i paaftë për të mbrojtur rusët nga një luftë që ai filloi nëse zbulohet se Ukraina sulmoi aeroportin.

Lufta e Rusisë kundër Ukrainës “filloi me Krimenë dhe duhet të përfundojë me Krimenë – me çlirimin e saj”, tha Zelenskiy në fjalimin e tij të natës me video drejtuar kombit të tij. “Ne kurrë nuk do të heqim dorë.”

Ukraina mori armë të fuqishme duke përfshirë artileri me rreze të gjatë, siç janë sistemet HIMARS të furnizuara nga SHBA, të cilat kanë rezultuar efektive duke pranuar se nuk do të godiste brenda Rusisë.

Ajo që është e paqartë është se si mbështetësit e Kievit do ta konsideronin përdorimin e tyre në Krime.

Ndërsa ata mbështesin ambicien e Zelenskiy në parim, SHBA dhe aleatët e saj evropianë përballen me pyetje të vështira rreth asaj se sa larg do të shkonin në praktikë kundër një Rusie të armatosur me armë bërthamore.

Për Ukrainën, një urë e madhe rrugore dhe hekurudhore që lidh Krimenë me Rusinë përmes ngushticës së Kerçit paraqet një objektiv të qartë për përpjekjet e saj ushtarake për të shkëputur linjat e furnizimit në një pikë të rëndësishme për forcat e Kremlinit.

Për Putinin, i cili e quajti ndërtimin e urës një “mision historik”, çdo sulm i tillë ka të ngjarë të përfaqësojë një poshtërim të patolerueshëm.

Burimi: Bloomberg

Përktheu dhe përshtati: Konica