Më shumë se 200 emra ju shtuan listës së miliarderëve të Forbes për vitin 2020. Pothuajse një e katërta e tyre i bënë pasuritë në fushën e kujdesit shëndetësor.

Chen Zhiping

Pasuria neto: 15.3 miliardë dollarë

Origjina: Kinë

Burimi i pasurisë: cigaret elektronike

Chen, mosha 45 vjeç, ka pasur një valë të kërkesës për cigaret elektronike. Aksionet e prodhuesit të këtyre pajisjeve “Smoore International Holdings”, të cilën ai e themeloi në vitin 2009, janë më shumë se dyfishuar që nga listimi në Bursën e Hong Kongut në korrik. Masa e Kinës për të ndaluar shitjet në internet të cigareve elektronike në fund të vitit 2019 nuk ka qenë një pengesë. Smoore International bën pajisje dhe komponentë avullimi për klientët përfshirë RELX – një nga markat më të mëdha të Kinës – si dhe Japan Tobaço, British American Tobaço dhe firma amerikane NJOY. Chen zotëron rreth 34% të Smoore International. Zëvendës menaxheri i përgjithshëm i kompanisë, Xiong Shaoming, zotëron rreth 5%, një aksion me vlerë rreth 2.3 miliardë dollarë.

Stephane Bancel

Pasuria neto: 3.6 miliardë dollarë

Origjina: Francë

Burimi i pasurisë: bioteknologjia

Bancel – një nga 50 miliarderët e rinj të kujdesit shëndetësor në vitin 2020 – është CEO i firmës bioteknike Moderna në zonën e Bostonit, e cila kapi arritjen e jashtëzakonshme të prodhimit të shpejtë të një vaksine për të trajtuar Covid-19. Më 18 dhjetor kompania mori autorizimin e përdorimit emergjent nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave në SHBA, vetëm disa ditë pasi ekipi Pfizer-BioNTech mori miratimin për vaksinën e saj të koronavirusit. Bancel, i cili ka qenë CEO i Moderna që nga viti 2011, zotëron rreth 6% të aksioneve të kompanisë. Ai ka shitur rreth 100 milionë dollarë aksione të Moderna në vitin 2020.

Austin Russell

Pasuria neto: 3.3 miliardë dollarë

Origjina: Shtetet e Bashkuara

Burimi i pasurisë: sensorët automobilistikë

Ai u largua nga Stanford për t’u bërë “shok” me Thiel – një program i nisur nga miliarderi Peter Thiel që paguan sipërmarrësit e rinj 100.000 dollarë për të braktisur shkollën dhe për të ndjekur idetë e tyre të biznesit. “Luminar Technologies” e Russell bën sensorë për të ndihmuar makinat autonome “të shohin” mjedisin e tyre duke kërcyer një rreze lazer nga objektet në rrugën e tyre. Ai doli në publik përmes një bashkimi të SPAC në fillim të dhjetorit. Russell zotëron rreth 35% të ndërmarrjes publike, e cila pritet të ketë të ardhura në vitin 2020 prej 15 milion dollarësh.

Dmitry Bukhman

Pasuria neto: 3.1 miliardë dollarë

Origjina: Rusi

Burimi i pasurisë: lojëra online

Bukhman, 35 vjeç dhe vëllai i tij Igor, 38 vjeç, zotërojnë dhe drejtojnë lojëra online “Playrix”, që njihen më së miri për lojërat falas të aplikacioneve për celular “Fishdom” dhe “Homescapes”. Të lindur dhe të rritur në Rusinë veriore, vëllezërit filluan të shesin lojëra në internet ndërsa Dmitry ishte ende në shkollë të mesme. Ata themeluan Playrix në 2004 dhe e kanë ndërtuar atë në një kompani me më shumë se 1 miliardë dollarë të ardhura – pa ndihmën e investitorëve të jashtëm. Megjithëse lojërat e saj janë falas, Playrix fiton para nga blerjet brenda aplikacionit të lojtarëve. Kompania, me seli në Irlandë, ka 2.500 punonjës në të gjithë Rusinë, Ukrainën dhe Bjellorusinë.

Matt Moulding

Pasuria neto: 3 miliardë dollarë

Origjina: Mbretëria e Bashkuar

Burimi i pasurisë: Shitjet Online

Moulding themeloi kompaninë e tregtisë elektronike me bazë në Mançester, “The Hut Group”, në 2004 dhe e bëri atë publike si THG Holdings në Shtator 2020. Kompania drejton më shumë se 150 faqe interneti miqësore për celularë që shesin furnizime bukurie të modës, ushqimit dhe më shumë, me dorëzim brenda 24 orëve te klientët në Mbretërinë e Bashkuar dhe te klientët në 164 vende të botës. Në nëntor, Moulding-it iu dhanë rreth 1 miliardë dollarë në aksione në kompaninë e sapo publikuar – një bonus që nisi kur vlerësimi i tregut të THG arriti një mesatare prej 8.6 miliardë dollarë për një periudhë 15 ditore. Pagesa shkaktoi kritika të raportuara nga një numër bankash në Londër.

Toni Xu

Pasuria neto: 2.7 miliardë dollarë

Origjina: Shtetet e Bashkuara

Burimi i pasurisë: DoorDash

Xu, 36 vjeç, themeloi “DoorDash” me studentët e tjerë të Universitetit “Stanford Stanley”, Tang dhe Andy Fang në 2013 me qëllimin për të siguruar një shërbim shpërndarjeje për restorantet. Xu ka lindur në Kinë, por u transferua në SHBA me prindërit e tij kur ishte pesë vjeç, në mënyrë që babai i tij të ndiqte një doktoraturë në inxhinieri aeronautike në Illinois në Urbana-Champaign; nëna e tij, një mjeke në Kinë, nuk ishte në gjendje të praktikonte profesionin nՃ SHBA, kështu që ajo punoi tre punë për 12 vjet, duke përfshirë shërbimin në një restorant lokal kinez, ku Xu shkruan se mori “një vend në rreshtin e parë si pjatalarëse”. Xu filloi DoorDash, shkruan ai, në prospektin e kompanisë, për të ndihmuar njerëz si nëna e tij. Të ardhurat nga DoorDash u rritën gjatë pandemisë, me më shumë njerëz të bllokuar në shtëpi; aksionet e saj u rritën 80% ditën kur doli në publik në fillim të dhjetorit. Aksioni ka rënë rreth 20% që nga ajo kohë, por kompania, e cila humbi 149 milionë dollarë me 1.9 miliardë dollarë të ardhura në nëntë muajt e parë të vitit 2020, ende ka një kapital dërrmues prej 45 miliardë dollarësh.

Byju Raveendran dhe Divya Gokulnath

Pasuria neto: 2.5 miliardë dollarë

Origjina: Indi

Burimi i pasurisë: platformat e arsimit

Ish – mësuesi i matematikës Raveendran, 39 vjeç, themeloi kompaninë “edtech Byju” në 2011. Në fillim të vitit 2020, Bjyu kishte 35 milionë studentë të regjistruar në aplikacionin e matematikës dhe tutorëve të shkencave. Gruaja e tij Divya, një ish – studente e Raveendran, ndihmon në drejtimin e ndërmarrjes dhe në bord. Investitorët në Byju përfshijnë Iniciativën “Chan Zuckerberg” të CEO – s së Facebook, Mark Zuckerberg dhe gjigantin e shërbimeve kineze të Internetit, “Tencent Holding”; në një mbledhje fondesh në qershor 2020, investitorët e vlerësuan Byju-në me 10 miliardë dollarë.

Jared Isaacman

Pasuria neto: 2.1 miliardë dollarë

Origjina: Shtetet e Bashkuara

Burimi i pasurisë: pagesa në internet

Isaacman, i cili është vetëm 38 vjeç, braktisi shkollën e mesme për të punuar si konsulent sigurie për një procesor pagese. Ai gjithashtu ndërtoi një kompani për përpunimin e pagesave në internet të quajtur “Shift4Payments”. Në vitin 2011, Isaacman, i cili fluturon me avionë luftarakë për argëtim, themeloi “Draken International”, një firmë mbrojtëse që stërvit pilotët e Forcave Ajrore dhe zotëron flotën më të madhe private të avionëve ushtarakë në botë. Isaacman shiti shumicën e aksioneve në Draken te firma Black Street në Wall Street në 2019 për një shumë prej nëntë shifrash.

Geeta Gupta-Fisker dhe Henrik Fisker

Pasuria neto: 1.2 miliardë dollarë secila

Origjina: Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara

Burimi i pasurisë: makinat elektrike

Projektuesi i njohur i makinave Henrik Fisker është rikthyer shtatë vjet pas rënies së ndërmarrjes së tij pioniere të automjeteve elektrike. Tani, me bashkëshorten e tij Geeta Gupta-Fisker si themelues dhe zyrtar kryesor financiar, ai ka hartuar ofertën publike të prodhuesit të tyre të ri të makinave, Fisker Inc., falë një SPAC në partneritet me Spartan Energy, një grup nga firma private e kapitalit Apollo. Si rezultat, burri dhe gruaja janë miliarderë – në një kompani që nuk ka ende asgjë për të shitur. Fisker Inc. po planifikon një makinë me bateri të quajtur Ocean, me prodhimin që parashikohet të fillojë në tremujorin e katërt të vitit 2022 dhe me çmim rreth 38.000 dollarë.

Vlad Tenev

Pasuria neto: 1 miliardë dollarë

Shtetësia: Shtetet e Bashkuara

Burimi i pasurisë: aplikacioni i tregtimit “Robinhood Financial”

Tenev dhe bashkëthemeluesi i tij Baiju Bhatt u bënë miliarderë këtë vit pasi aplikacioni i tyre i tregtimit të aksioneve, Robinhood Financial, mblodhi 800 milionë dollarë nga investitorët, duke vlerësuar kompaninë në më shumë se 11 miliardë dollarë. (Secili bashkëthemelues zotëron rreth 10% të aksioneve në kompani.) Në qershor, Forbes raportoi se një klient 20 vjeçar i Robinhood bëri vetëvrasje pasi pa një bilanc negativ prej 730.000 dollarësh në llogarinë e tij për shkak të tregtimit të opsioneve. Në gusht, Forbes zbuloi me një zhytje të thellë se Robinhood ishte krijuar për të përfituar duke shitur të dhënat e klientëve të saj tregtar në Wall Street të cilët kanë kaluar dekada – dhe kanë bërë miliarda – duke tejkaluar investitorët. Në mes të dhjetorit Komisioni i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbimit gjobiti Robinhood me 65 milionë dollarë për dështimin për të zbuluar, deri në fund të vitit 2018, marrëveshjet e tij të biznesit me firmat tregtare me shpejtësi të lartë. Robinhood as nuk i pranoi dhe as nuk i mohoi akuzat e SEC. Në një deklaratë për Forbes, Robinhood tha “Ne jemi plotësisht transparent në komunikimet tona me klientët për rrjedhat tona aktuale të të ardhurave”.

Burimi origjinal: Forbes