Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania nënshkruan një Marrëveshje të re të Sigurisë së Energjisë dhe Përshpejtuesit të Industrisë (ESIA) gjatë vizitës së kancelarit gjerman Olaf Scholz në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Marrëveshja do të përshpejtojë projektet me interes të përbashkët midis dy vendeve në sigurinë e energjisë, dekarburizimin dhe veprimet klimatike, njoftoi Agjencia e Lajmeve Emirates.

Si pjesë e marrëveshjes, Kompania Kombëtare e Naftës së Abu Dhabit do të sigurojë një ngarkesë LNG për dorëzim në fund të vitit 2022, që do të përdoret në vënien në punë të terminalit lundrues të importit të LNG të Gjermanisë në Brunsbüttel, një port në Gjermaninë veriore.

Scholz mbërriti në Doha të Katarit të dielën në një përpjekje për të kërkuar bashkëpunim energjetik me vendin e pasur me naftë pasi Gjermania po përballet me krizën energjetike për shkak të konfliktit Rusi-Ukrainë.