Këto janë shenjat që dëshira juaj për ëmbëlsira në të vërtetë mund të jetë një varësi serioze nga sheqerit. Qumështi në të gjitha format e tij jo vetëm që ju bën të shtoni disa kile , por studimet tregojnë se rrit rrezikun e sëmundjes kardiovaskulare dhe diabetit të tipit 2 -Mund të rritet edhe rreziku juaj për disa lloje të kancerit. Varësia e sheqerit nuk është shaka.

 “Varësia nga sheqeri është një fenomen fiziologjik që vuajnë shumë njerëz”, thotë Ken Berry, autor i “Lies My Doctor Tell Me”. “Shumë doktorë dhe dietologë mohojnë ekzistencën e saj, gjë që është shumë e padrejtë. Varësia e sheqerit e bën shumë të vështirë për shumë njerëz që të bëjnë përmirësimet ushqimore të nevojshme për të përmirësuar shëndetin e tyre. Ja se si të kuptojmë nëse zakonin juaj për të ngrënë ëmbëlsira është një varësi apo jo:

Ju e fshihni faktin që trupi juaj kërkon vazhdimisht sheqer: Disa njerëz me një varësi të sheqerit mund të mos e pranojnë se po hanë shumë,në vend që të gjejnë mënyra për të shkurtuar këtë ves ato e fshehin. “Thënia e justifikimeve ose bërja e marrëveshjeve me veten në lidhje me ëmbëlsirat është një shenjë e caktuar e varësisë së sheqerit,” thotë Dr. Berry. “Askush nuk fsheh brokoli në dollapin e tyre; nëse fshihni ëmbëlsirat,ju keni një varësi të sheqerit “.

Ju duhet gjithnjë e më shumë për të kënaqur dëshirat: Ashtu si me shumë sjellje apo substanca që bëheni të fiksuar, toleranca juaj ndaj ëmbëlsirat mund të ndërtohet me kalimin e kohës. “Një shenjë e varësisë së sheqerit është nevoja për më shumë e më shumë sheqer për t’u kënaqur”, thotë Erin Akey një dietolog dhe kuzhinier. “Në fillim, një lugë akullore ju bën të ndiheni mirë, por kur bëheni më të varur, ju nevojitet gjithnjë e më shumë.

Hani sheqer edhe kur nuk jeni të uritur: “Shenja numër një që keni një varësi është se ju hani ëmbëlsira apo ushqime me sheqer dhe kur nuk jeni fizikisht të uritur”, thotë Lisa Rachel Snyder, një trajner dhe dietolog.
/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress