Pavarësisht vleravë ushqyese që marrim gjatë konsumit të një vakti të shëndetshëm, një çështje e rëndësishme harrohet shpesh: fakti që disa ushqime, sado të shëndetshme, nuk duhet të hahen kurrë me stomakun bosh.

  1. Bananet

Edhe pse ekziston një dietë specifike e quajtur ‘dieta me banane e mëngjesit’, e cila promovon ngrënien e një ose më shumë bananeve për mëngjes dhe asgjë tjetër, ngrënia e bananeve me stomakun bosh mund të mos jetë ideja më e mirë. Është e vërtetë që bananet janë plot me kalium, fibra dhe magnez, por ato gjithashtu përmbajnë shumë sheqer.

Ngrënia e bananeve me stomakun bosh dhe marrja e një sasie të madhe sheqeri në mëngjes mund t’ju bëjë të ndiheni të përgjumur dhe të shteruar nga energjia pas disa orësh. Këto probleme mund të zgjidhen nëse i përzieni bananet me ushqime të tjera, të tilla si kos, dridhëra apo qumësht.

  1. Kosi

Pavarësisht idesë se kosi me fruta për mëngjes është i shëndetshëm dhe nxit humbjen e peshës, jo çdo kos përmban mjaftueshëm proteina. Opsioni më e sigurt do të ishte të përdorni një kos të thjeshtë të dhe ta ëmbëlsoni vetë me mjaltë ose fruta.

  1. Domatet

Domatet janë të pasura me vitamina, kalori ushqyese. Megjithatë, ato nuk duhen konsumuar me stomakun bosh pasi mund të shkaktojnë dhimbje stomaku dhe parehati të përgjithshme. Ngjashëm me disa perime jeshile, domatet përmbajnë astringent të tretshëm, duke shkaktuar një reagim të ngjashëm me acidin gastrik.

  1. Agrumet

Ngrënia e agrumeve me stomakun bosh duhet të shmanget nga personat e diagnostikuar me diabet ose nga ata që kanë stomak të ndjeshëm. Frutat me aciditet të lartë si portokalli, limonët mund të ndërveprojnë negativisht me lëngjet e tretjes dhe të shkaktojnë acarim, urth dhe probleme stomakun. Për më tepër, frutat me shumë karbohidrate mund të rrisin nivelet e sheqerit në mëngjes, gjë që mund të jetë e rrezikshme për diabetikët. Nëse dëshironi të përmirësoni shëndetin e tretjes, shtoni arra në rutinën tuaj të mëngjesit.

  1. Dardha

Edhe pse dardha është një frut  plot me vitamina, kalium dhe me pak kalori, këshillohet që të shmangni konsumimin e dardhave për mëngjes. Dardha përmban fibra të papërpunuara të cilat mund të dëmtojnë mukozën delikate të stomakut kur hahen me stomak bosh. Është veçanërisht e vërtetë për dardhat e forta. Kjo nuk do të thotë se duhet të shmangni fare dardhat. Në fakt, disa studime tregojnë se njerëzit që hanë dardha kanë më pak gjasa të bëhen obezë dhe priren të kenë një dietë më cilësore.