Sulmi në zemër është një nga shkaqet kryesore të vdekjes së hershme. Para tragjedisë, trupi dërgon sinjale që nuk mund t’i injorojmë. Simptoma të ndryshme të një sulmi në zemër dallojnë nga gratë në krahasim me meshkujt.

Zonja , këto 6 sinjale thonë se një sulm në zemër është fshehur:

1.Dhimbja në shpinë, shpatullat, qafën, nofullën mund të ndodhë dhimbja  papritmas, të zgjoheni gjatë natës. Ju nuk duhet të injoroni dhimbjen, por kontaktoni menjëherë mjekun tuaj.

2. Dhimbje të forta dhe të përziera  në barkun tuaj. Ju ndjeni presion të fortë. Shpesh e interpretojnë këtë si një çrregullim të metabolizmit, por është pak më serioz.

3. Djers të ftohta është një problem i zakonshëm në gratë. Sidoqoftë, nëse nuk keni pasur më parë djersë të ftohtë, kontaktoni mjekun tuaj.

4. Marramendja dhe frymëmarrja ,gratë që kanë përjetuar dhe kanë mbijetuar një atak në zemër shpesh thonë se ky simptomë ka mbetur në kujtesën e tyre.

5. Lodhje e papritur nëse ndjeni një lodhje që ju pengon, atëherë sigurohuni që të konsultoheni me mjekun tuaj. Ky sinjal është një paralajmërim serioz që trupi juaj është në telashe.

6. Presioni dhe dhimbja e gjoksit ,gjoksi i krahut të majtë ju ngacmon kohë pas kohe . Ju ndjeni presion të madh, dhimbje dhe djegie. Nëse dhimbja nuk kalon brenda pak minutash, sigurohuni që të telefononi mjekun.
/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress