Presidenti amerikan Joe Biden foli këtë të shtunë me homologun rus Putin, pas një jave përpjekjesh diplomatike për të shmangur konfliktin në Ukrainë. Telefonata siç ka njoftuar Shtëpia e Bardhë ka zgjatur pak më shumë se një orë dhe përgjatë bisedës Biden “ia bëri të qartë Putin se nëse Rusia ndërmerr një pushtim të mëtejshëm të Ukrainës, Shtetet e Bashkuara së bashku me aleatët dhe partnerët tanë do të përgjigjen me vendosmëri dhe do të imponojnë saksione të shpejta dhe të rënda”.

Një zyrtar i lartë i administratës ka thënë për mediet amerikane se telefonata ishte “profesionale dhe thelbësore, por nuk kishte asnjë ndryshim thelbësor në dinamikën që po shpaloset prej disa javësh”.

Më herët gjatë ditës, Departamenti Amerikan i Shtetit urdhëroi largimin e shumicës së punonjësve amerikanë nga ambasada e tij në Kiev, duke përmendur “kërcënimin e vazhdueshëm të veprimit ushtarak rus”.

Ukraina është rrënuar nga konflikti në rajonet e saj lindore që nga marsi i vitit 2014 pas pushtimit rus dhe aneksimit të Krimesë. Moska kohët e fundit grumbulloi më shumë se 100,000 trupa pranë Ukrainës, duke shkaktuar frikën se Kremlini mund të planifikojë një tjetër ofensivë ushtarake kundër fqinjit të tij ish-sovjetik. Rusia ka mohuar se po përgatitet të pushtojë dhe ka akuzuar vendet perëndimore për minimin e sigurisë së saj nga zgjerimi i NATO-s drejt kufijve të saj. Kremlini lëshoi ​​gjithashtu një listë të kërkesave të sigurisë për Perëndimin, duke përfshirë një kthim prapa të dislokimeve të trupave nga disa shtete ish-sovjetike dhe garanci që Ukraina dhe Gjeorgjia nuk do të anëtarësohen në NATO.