Aknet janë një papërsosmëri me të cilën mijëra njerëz përballen çdo ditë. Për këtë arsye është e rëndësishme të dini se çfarë të bëni dhe çfarë të mos bëni në këto raste. Le të zbulojmë se si të luftojmë puçrrat!

Ulja e ënjtjes me akull

Për puçrrat e fryra, butësisht aplikoni akull për rreth një minutë. Nuk funksionon te të gjithë, por nuk ka asgjë të keqe ta provosh. Thjesht mos e mbani akullin aq gjatë sa të irritojë lëkurën tuaj.

Shtrydh puçrrat

Edhe kur një puçërr është bërë e bardhë dhe duket se ju thotë më “Shtypni mua”, është më mirë të rezistoni. Nëse shtrydhni puçrrat, do t’ju duhet më shumë kohë për t’u shëruar, dhe rreziku i infeksioneve dhe plagëve rritet. Një puçërr e shtypur është gjithashtu më e vështirë për tu mbuluar me kozmetikë sepse merret me një sipërfaqe të pabarabartë sesa me një të lëmuar.

Aplikoni një krem ​​me bazë squfuri

Shikoni për mjetet mbrojtëse kundër puçrrave me benzoyl peroksid ose squfuri dhe resorcinol që ndihmojnë në uljen e njollave. Sidoqoftë, mund të mos merrni rezultate të menjëhershme. Trajtimet e akneve mund të thahen ose irritojnë lëkurën. Këshillohuni me dermatologun tuaj përpara se të përdorni produkte të caktuara.

Aplikoni pastë dhëmbësh

Kurseni pastën e dhëmbëve për dhëmbët tuaj. Edhe pse disa përbërës të pastës së dhëmbëve mund të ndihmojnë në tharjen e puçrave, pasta e dhëmbëve mund të shkaktojë puçrra. Për t’i bërë gjërat më keq, përbërësit e fluorit dhe zbardhuesit mund të shkaktojnë një reaksion alergjik nëse aplikohet në lëkurë.

Provoni vajin e pemës së çajit

Vaji i pemës së çajit ndihmon në eliminimin e baktereve. Disa njerëz e përdorin atë për të trajtuar acarime të vogla të lëkurës, përfshirë puçrrat. Nuk ka shumë hulumtime në lidhje me efektivitetin e tij efektiv, por këshillohet që të aplikohet direkt në lëkurë në një formë të holluar. Provoni më parë në një zonë të vogël për t’u siguruar që nuk keni një reaksion alergjik.