Kur personazhe të famshëm si Miley Cyrus, Bella Thorne ose Ashley Graham shfaqen në tapetin e kuq me qime të dukshme në trup, njerëzit priren të reagojnë me kritika të shumta. Ndërsa disa mendojnë se është e papërshtatshme, të tjerë besojnë se është koha për t’i thyer këto tabu të cilat kanë qëndruar me vite në pjesën e estetkës.Dhe megjithëse çdo kush mund të zgjedh të bëjë çfarë të dojë me qimet e trupit të tyre, në fakt ka shumë përfitime shëndetësore të mbështetura nga shkenca për të lënë qimet e trupit tuaj të rriten.

Le t’i hedhim një vështrim këtyre përfitimeve  të cilat mund t’ju bëjnë të dëshironi të hiqni dorë nga depilimi njëherë e përgjithmonë.

1.Do të jeni më pak të prekshëm ndaj infeksioneve të lëkurës.Edhe nëse jeni mësuar të depiloheni dhe e bëni atë në baza ditore, është pothuajse e pamundur të shmangni gërvishtjet dhe prerjet e vogla që mund të jenë irrituese, dhe nëse ato nuk trajtohen siç duhet, mund të çojnë në probleme të ndryshme të lëkurës. Kur gjëndrat e flokëve tuaj dëmtohen, e bën më të lehtë që bakteret të hyjnë brenda dhe të shkaktojnë infeksion.

2.Mund të parandalojë disa sëmundje të lëkurës.Nëse vendosni t’i lini qimet e trupit tuaj të paprekur, do të shmangni rrezikun e djegieve nga brisku dhe qimeve që qëndrojnë nën lëkurë, pasojat më të zakonshme dhe frustruese të rruajtjes. Shenjat që shfaqen në lëkurën tuaj kur rruheni mund të çojnë në kushte të tjera të bezdisshme, të tilla si acarim të lëkurës , puçrra në sqetull dhe etiketa të lëkurës.

3.Mund të ndihmojë lëkurën tuaj të shërohet më shpejt.Nëse keni mavijosje ose plagë në trupin tuaj, është më mirë të hiqni dorë nga brisku për një kohë, sepse qimet e trupit mund të përshpejtojnë procesin e shërimit. Folikulat e flokëve përmbajnë qeliza burimore që ndihmojnë në  shërimin e lëkurës tuaj nga plagët dhe prerjet më shpejt.

4.Mund të reduktojë acarimin.Nëse bëni shumë aktivitet fizik, ndoshta jeni njohur me ndjenjën e pakëndshme të plasaritjes dhe skuqjeve të padëshiruara në sqetullat tuaja. Kjo ndodh sepse lagështia e kombinuar me fërkimin dhe pëlhurën irrituese shkakton djegie në lëkurën tuaj. Kur zgjodhët të mos i rruani qimet e sqetullave, po ndihmoni për të reduktuar shanset për acarim të mëtejshëm.