Ukraina po punon me Turqinë anëtare të NATO-s sa më shumë që të jetë e mundur për më shumë mbështetje mbi pushtimin e Rusisë dhe e kupton edhe pse nuk është e kënaqur realitetin e lidhjeve paralele të Ankarasë me Moskën, tha një diplomat ukrainas.

Ankaraja e ka kritikuar pushtimin dhe i ka shitur Kievit dronë pavarësisht kundërshtimeve ruse. Por ajo gjithashtu ka kundërshtuar sanksionet perëndimore kundër Moskës dhe ka mbajtur një retorikë të kujdesshme duke mos akuzuar asnjërin vend për konfliktin, edhe në mes të raporteve për krime lufte në pjesë të Ukrainës.

Turqia, e cila mbështetet shumë në importet ruse të energjisë dhe turistët, është shfaqur si një strehë e sigurt për rusët që ikin nga pasojat e sanksioneve dhe shumë prej tyre kanë investuar në pronat turke.

Diplomati citoi të dhëna që tregojnë se më shumë se 100,000 rusë kishin mbërritur në Turqi dhe kishin kërkuar dokumente qëndrimi që nga fillimi i luftës. Gjatë së njëjtës periudhë, megjithatë, rreth 85,000 ukrainas kanë mbërritur gjithashtu, nga të cilët rreth 47,000 që atëherë janë zhvendosur në vende të tjera ose janë kthyer në shtëpi, tha personi.

Turqia gjithashtu ka ndaluar disa anije luftarake ruse të kalojnë tranzit në ngushticat e saj në Detin e Zi, duke “shpëtuar” qytetin bregdetar të Ukrainës, Odessa, i cili i ka rezistuar sulmeve ruse, tha diplomati. Disa anije ruse janë ende në tranzit dhe mund të sjellin furnizime nga ujërat siriane, tha diplomati, duke shtuar: “Ne po i kërkojmë palës turke të monitorojë se çfarë po sjellin nga Siria në Rusi”.

Turqia kundërshton politikat e Rusisë në Siri dhe Libi dhe aneksimin e Krimesë në vitin 2014, por ka blerë sistemin rus të mbrojtjes raketore S-400, për të cilin Ankaraja u godit me sanksione të SHBA-së në dhjetor 2020.