“Unë pija kafe pothuajse çdo mëngjes por çaji është dashuria ime e vërtetë. Kam një sirtar të tërë tavoline që i kushtohet bustinave të mia të çajit, një mbulesë çaji, një shumëllojshmëri filxhanësh e madje edhe me forma të çuditshme”.

Tani kam zgjedhur ..matcha…

Matcha është një çaj pluhur i bërë nga gjethet e çajit në tokë me një shumëllojshmëri vlerash shëruese, duke garantuar kështu një fillim të shëndetshëm për ditën time.

“Për shkak se po pini çajin e plotë, ju merrni vlerën maksimale ushqyese të çajit të gjelbër”, thotë Keri Glassman, dietist dhe themelues i NutritiousLife.com dhe The Nutrition School.

Antioksidantët janë të rëndësishëm sepse mund të vonojnë dëmtimin e qelizave dhe të ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve. Matcha është veçanërisht e lartë në catechins, një lloj i antioksidantëve të fuqishëm dhe këto janë treguar se mbrojnë kundër kancerit dhe sëmundjeve të tjera kronike, thotë Annie B. Kay, RD, dietologe mjekësore në Qendrën Kripalu. Ajo shton se disa studime të kohëve të fundit kanë treguar madje se matcha mund të ulë kolesterolin dhe ndihmon edhe në menaxhimin e peshës.

“Ndryshe nga shumë punëtorë të tjerë të përgjumur të zyrës, unë nuk varem nga kafeina në mëngjes. Tani kam zgjedhur çajin matcha”. /www.mekuliPress.com/  – Shpërndaje dhe Pëlqeje gazetën MekuliPress