Emiratet e Bashkuara Arabe kanë pezulluar një marrëveshje shumë miliarda dollarë për të blerë avionë luftarakë F-35 të prodhuar nga SHBA, në shenjë të zhgënjimit në rritje të Abu Dhabit me përpjekjet e Uashingtonit për të kufizuar shitjet e teknologjisë kineze në shtetin e pasur me naftë të Gjirit.

Departamenti Amerikan i Shtetit tha se Shtëpia e Bardhë mbeti “e përkushtuar” ndaj marrëveshjes, e cila u pa si një gur themeli i një marrëveshjeje të gushtit 2020 për normalizimin e marrëdhënieve diplomatike midis Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Izraelit. Shitja — e cila do të përfshinte armatimin më të avancuar të SHBA-së të transferuar ndonjëherë në një shtet arab — ka qenë në një kurs përplasjeje që atëherë, me politikanët amerikanë që ngrenë shqetësime rreth marrëveshjes.

Të martën, sekretari i shtypit i Pentagonit, John Kirby tha gjithashtu se SHBA ishte e gatshme të punonte me Emiratet e Bashkuara Arabe për të adresuar shqetësimet e të dy vendeve.

Pezullimi i marrëveshjes historike vjen një ditë pasi kryeministri izraelit Naftali Bennett u takua me liderin de fakto të Emirateve të Bashkuara Arabe, Princin e Kurorës së Abu Dhabit, Mohammed bin Zayed, në kryeqytetin e Emirateve të Bashkuara Arabe. Kjo ishte vizita e parë zyrtare, e para e një lideri izraelit në shtetin e Gjirit.

Qeveria amerikane i ka shtyrë në mënyrë të përsëritur Emiratet e Bashkuara Arabe që të heqë Huawei Technologies Co. të Kinës nga rrjeti i saj i telekomunikacionit dhe pretendoi se teknologjia mund të përbëjë një rrezik sigurie për sistemet e saj të armëve.

Por zyrtarët e Emirateve të Bashkuara Arabe kanë qenë skeptikë në lidhje me pretendimet e SHBA-së për shkeljen e mundshme të sigurisë dhe kanë shprehur ankthin për përfshirjen në një “luftë të re të ftohtë” midis një partneri kryesor tregtar dhe aleatit të tij kryesor strategjik.

Në ato komente, Gargash konfirmoi gjithashtu raportet se Emiratet e Bashkuara Arabe kishin mbyllur një objekt kinez për dyshimet e SHBA se po përdorej për qëllime ushtarake, pavarësisht se Emiratet e Bashkuara Arabe nuk pajtoheshin me karakterizimin e vendit nga SHBA.

Një delegacion ushtarak nga Emiratet e Bashkuara Arabe është planifikuar të vizitojë Pentagonin nesër, sipas Kirby, sekretarit të shtypit të Pentagonit. CNN