E quajnë Olghe Balliu, i lindur në Itali, me prindër shqiptarë të ardhur në emigrim në vitet 2000.

Ai luan me fanellën e Esordienti al Cittadella dhe është testuar te skuadra e Real Madrid për shkak të teknikës ë tij spetkakolare. “Me topin e tenisit ndër këmbë, ai bëri njëqind e nëntëdhjetë e tetë palexho, njëqind e nëntëdhjetë e dy të filmuara nga unë. Messi bëri njëqind e tetëdhjetë … “. Është një “sa për të thënë”.
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Lulzim Balliu nuk bën krahasime mes djalit të tij Olghe dhe numrit 10 të Barcelonës. “Duhet t’i mbajmë këmbët në tokë”, shton menjëherë babai 40-vjeçar i të miturit nga Shqipëria, banues në Treviso të Riese Pio X, një punonjës në një kompani metalike.

I vogli Olghe mund të ëndërrojë me Lionellin blaugrana në sy: idhujt janë idhuj dhe nuk diskutohen. Mirëpo, për tre vjet ai nuk do të jetë pjesë e “Masias”, por më shumë të ngjarë, në një projekt kampion me një aneks të vogël në Ciudad Real Madrid, qendër sportive e “merengesve” të Spanjës.

Historia e Olghes, është një lule që ndoshta do të lulëzojë, por tashmë është në prag të kësaj historie më të madhe, se dikush e pëlqen dhe të tjerët e vlerësojnë më pak. “Dy vjet më parë, – thotë babai, – shkuam në Curtarolo, në kampin e Realit, duke paguar 200 euro. Një trajner e pa djalin tim dhe tha: ‘Ne kurrë nuk japim nota, por unë kurrë nuk kam parë një teknikë si kjo e tij në këtë moshë …”. Anësori i majtë i Citadellas është më i miri mes pesëdhjetë fëmijëve të mbledhur në Padova; për babain e Balliut është ftesa në Torino, faza e dytë e “Real Italy”: “Shtatë fëmijë të përzgjedhur, i imi vlerësohet si një nga më premtuesit”.
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Në korrik të një viti më parë, vjen ftesa për në Madrid, tre ditë nën vëzhgim me një fluturim të paguar nga familja. Ftesë e re më 4 janar, këtë herë aeroplani i paguar nga “Los Blancos”: “Ata thanë se janë të lumtur me djalin tim, por për të hyrë në skuadër, duhet të mbushë 16 vjeç”. Olghe mbetet një “i vëzhguar special” dhe ndërkohë në mars kthehet në Spanjë.

“Ne kemi bërë një reklamë me Adidas, sponsor i Realit”. Megjithatë, ekzistojnë rregullat e UEFA-s dhe tre vjet që duhet të presim, të cilat janë shumë … “Le të shohim se çfarë do të ndodhë, – thotë, me kujdes, Lulzimi. – Çfarë do të thotë Madridi? Jam i kënaqur dhe krenar për djalin tim, por me këmbë në tokë. Ta transferoj familjen atje? Për mua do të ishte e vështirë, pasi unë kam punën këtu, por kush e di…”.
/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress