Derisa po i afrohemi fundit të kampionatit spanjoll, tashmë kanë nisur kalkulimet e ndryshme se si dhe kur mund të shpallet Real Madridi kampion në sezonin 2019/2020.
Klubi kryeqytetas është katër pikë përpara rivalit të përbetuar, Barcelona, kur kanë mbetur edhe katër xhiro deri në fund.

Më poshtë, jua sjellim disa kombinime në rezultate dhe kohë se kur mund ta festojë titullin ekipi i Zinedine Zidane, gjithmonë duke e llogaritur se ka fatin në duart e veta. Pas fitores kundër Alaves, Reali tani ka edhe 4 finale para vetës, me Garandan dhe Villarreal.

Në Madridi merr fitore të hënën në udhëtim, tani do t’i duhej vetë barazimi në “Alfredo Di Stefano për t’u shpallur kampion për herë të 34 në histori, gjithmonë nëse Barcelona i fiton ndeshjet e veta pasi që në të kundërtën, Reali do të siguronte titullin më herë. Me një fjalë, kampioni shapllet javën e ardhshme.