Maska ​​të lehta për fytyrën të bëra në shtëpi që adresojnë gjithçka, deri tek çarjet që shkaktohen nga stresi.

Vazhdoni të lexoni për të gjetur mësimet më të mira të maskave për lëkurën me vaj, puçrrat, pikat e zeza dhe më shumë. Të gjitha këto mund t’i bëni me përbërës që i keni tashmë në kuzhinën tuaj. Fatmirësisht.

Më poshtë gjeni maskat e zgjedhura:

Maska për fytyrën për ekzemë

Përbërësit:

1 lugë gjelle tërshërë

1 lugë çaji mjaltë të papërpunuar

1/2 lugë çaji ujë

Maskë për fytyrën për buzët e thata

Përbërësit:

1/2 lugë gjelle sheqer kallam organik

1/2 lugë gjelle mjaltë të filtruar

Maska për fytyrën për lëkurën të thatë

Përbërësit:

1 lugë gjelle kos Grek

1 lugë çaji bollgur

1 lugë çaji mjaltë

Maska për fytyrën për puçrrat

Përbërësit:

1 lugë xheli aloe vera

Një pikë çaji vaj peme

Maska për fytyrën për pikat e zeza

Përbërësit:

2 lugë xhelatinë pa sheqer

2 lugë ujë

6 kapsula të qymyrit të aktivizuara (të hapura)

Maska për fytyrën për pezmatim

Përbërësit:

2 lugë aloe të freskëta (ose, në një majë, xhel aloe vera)

1 lugë çaji pluhur çaj jeshil

Maska për fytyrën për lëkurën e yndyrshme

 Përbërësit:

1 e bardhë veze

2 lugë aloe të freskëta (ose, në një majë, xhel aloe vera)