Ministri i financave i Turqisë, i cili është gjithashtu dhëndri i Presidentit Rexhep Tajip Erdogan, ka thënë se ai synon të japë dorëheqjen nga posti për arsye shëndetësore. Berat Albayrak njoftoi vendimin në një postim në Instagram, duke thënë se ai po tërhiqej për të kaluar më shumë kohë me familjen e tij.

Albayrak u emërua ministër i financave dhe thesarit në korrik 2018, pasi kishte qenë më parë ministër i energjisë i Turqisë për gati tre vjet. Dorëheqja e tij vjen pas shkarkimit të shefit të bankës qendrore Murat Uysal pas një rënie prej 30% të lirës turke.

“Vendosa të mos vazhdoja detyrën time si ministër pas pesë vitesh në detyrë për shkak të problemeve shëndetësore”, tha Albayrak në Instagram.

“Unë do të kaloj kohë me nënën time, babanë, gruan dhe fëmijët, të cilët i kam lënë pas dore për shumë vite nga nevoja dhe të cilët kurrë nuk më kanë kursyer mbështetjen e tyre.”

Vendimi i tij për të dhënë dorëheqjen nuk është konfirmuar ose pranuar ende nga Erdogan, me disa analistë që thonë se presidenti kishte planifikuar që Albayrak të ishte pasardhësi i tij eventual.

Në Prill, Ministri i Brendshëm Suleyman Soylu dha dorëheqjen përmes mediave sociale, vetëm për të tërhequr njoftimin brenda disa orësh pasi Erdogan refuzoi ta pranonte atë.

Zëvendës Ministri i Transportit Omer Fatih Sayan shtoi në Twitter ai shpresonte që dorëheqja e Albayrak do të refuzohej, duke shtuar “vendi ynë, njerëzit tanë dhe komuniteti ynë kanë nevojë për ju”.

Albayrak, i cili ka katër fëmijë me vajzën e Erdoganit Esra, ka kryesuar një periudhë të ashpër në ekonominë turke.

Të premten, lira arriti një rekord tjetër të ulët në tregtinë, pasi humbi rreth 45% ndaj dollarit amerikan që kur u emërua dhe është performuesi më i keq në tregjet në zhvillim këtë vit

Vendi tashmë ishte duke u rikuperuar nga një krizë valutore në 2018 kur goditja pandemike e koronavirusit dhe administrimi i Albayrak u vu në kritikë.