Avokado

Këto fruta në formë dardhe janë të mbushura me kalium. Trupi juaj ka nevojë për kalium për të menaxhuar nivelet e tij të natriumit, i cili nga ana tjetër kontrollon sasinë e ujit në të cilin vareni. Sa më mirë të funksionojë ai sistem, aq më pak fryrje do të keni.

Banane

Bananet jan të pasura me kalium. Një studim tregoi se gratë që hanin një banane para çdo vakti brku i tyre fryhej më pak se ato që nuk hanin. Ekspertët mendojnë se kjo është për shkak se bananet japin baktere të caktuara të zorrëve që ndihmojnë në qetësimin e prodhimit të gazit në bark.

Selino

Shtrydhni pak selino për një nxitje hidratimi për të lëvizur tretjen tuaj.Për më tepër, selinoja ofron gjithashtu disa flavonoidë (molekula të vogla bimore) që reduktojnë inflamacionin në trup duke përfshirë edhe zorrët.

Shafrani i indisë

Kjo erëz përmban një pjesë të mirë të përbërjes kurkumin. Studimet tregojnë se kurkumina ndihmon në sistemin tretës duke reduktuar fryrjen.

Mentja

Studimet tregojnë se kapsulat e mentës mund të ndihmojnë në relaksimin e muskujve në sistemin tuaj të tretjes. Kjo ndihmon në shtyrjen e gazit për të lehtësuar fryrjen e stomakut. Çaji i mentes mund të ketë të njëjtin efekt qetësues.

Xhinxheri

Ndihmon tretjen, gjë që parandalon fryrjen.

Asparagu

Asparagu është një burim i mirë i inulinës, një fibër e patretshme që ushqen bakteret e mira në zorrët dhe ju ndihmon të ndiheni mirë.

Domatet

Një dietë që përfshin domate do t’ju pasurojë me likopen, një antioksidant që vepron si një anti-inflamator në të gjithë trupin. Domatet janë gjithashtu plot me kalium, i cili ul nivelet e natriumit që shkakton fryrje në trupin tuaj.