Mjekët e dëshpëruar italianë në epiqendrën e koronavirusit treguan sesi të gjitha përpjekjet e tyre “nuk janë të mjaftueshme”, ndërsa numri i vdekjeve të vendit të tyre u rrit mbi atë madje të Kinës.

Numri i viktimave të vdekjeve atje arriti dje në 3,405 dje, më i larti në botë, megjithë përpjekjet e guximshme të mjekëve të shkatërruar për të mbajtur të gjallë viktimat e sëmura të virusit.

Një raport tronditës i Sky News tregoi skenat e tmerrshme brenda spitalit Papa Giovanni XXII në zonën e goditur nga kriza në Bergamo në Lombardi, me stafin që nxitonte nëpër reparte me shtretër plot pacientë në ankth.

Pamjet e tmerrshme të videos u treguan njerëzve të pacientëve që mezi mbusheshin me ajër ndërsa mbanin mbi kraharorët tubat e tyre në mes të një rrjedhje të vazhdueshme të vëzhguesve të zemrës dhe pompave të frymëmarrjes.

Dr Lorenzo Grazioli, i cili punon në spital, por më parë ishte me qendër në Leicester, i tha Stuart Ramsay të Sky News: ‘Unë kurrë nuk jam ndier kaq i stresuar në jetën time.

‘Unë jam një intensivist dhe jam mësuar me momente të forta, dhe zgjedhjet, dhe njerëzit janë kritikë dhe vdesin pa asnjë trajtim, dhe ti [zakonisht] bën ndryshimin”.

Por kur jeni në këtë pikë e kupton se nuk jeni të mjaftueshëm. Ne jemi 100 anestezistë, po bëjmë çmos, por mbase nuk është e mjaftueshme. ‘

Si numri i vdekjeve dhe numri i çështjeve të konfirmuara u mblodhën përsëri dje dhe kombi tani ka regjistruar 41.035 infeksione, më shumë se gjysmën e rasteve pozitive në botë.

Të Mërkurën, Italia regjistroi numrin më të lartë zyrtar të vdekjes së koronavirusit të çdo vendi me 475 vdekje në vetëm 24 orë.

Shifrat e fundit kanë shuar shpresat se bllokimi i pashembullt kombëtar po ndihmonte për të ngadalësuar përhapjen e patogjenit.

Italia arriti në një moment historik të tmerrshëm në të njëjtën ditë epiqendra origjinale e pandemisë, Wuhan në Kinë, nuk regjistroi infeksione të reja.

Në përgjithësi, Kina të enjten numëroi 3,249 të vdekur, 156 më pak se Italia, sipas hartës së virusit të Universitetit Johns Hopkins.

Italianët janë urdhëruar të qëndrojnë brenda, me mbylljen e shkollave dhe universiteteve, dyqanet të mbyllura përveç dyqaneve ushqimore dhe farmacive, dhe kufizime të mëdha për udhëtimet.

Por sistemi i kujdesit shëndetësor të vendit është mposhtur nga virusi dhe të enjten një ekip vizitues i Kryqit të Kuq Kinez kritikoi dështimin e italianëve për të karantinuar plotësisht dhe për të marrë seriozisht bllokimin kombëtar.