Për të pasur trup të shëndetshëm duhet t’i kushtoni shumë rëndësi ushqimit.

Sipas mundësive kushtoni vëmendje fibrave, hani disa herë në javë peshk, kujdesuni për yndyrat e shëndetshme dhe ato të pashëndetshmet dhe kufizojeni sasinë e përdorimit të kripës dhe sheqerit, transmeton Klan Kosova.

Më poshtë mund të shihni disa nga ushqimet që përmirësojnë shëndetin tuaj të zemrës.

1.Jogurt

Hulumtimet tregojnë se jogurti mund të mbrojë nga sëmundjet e dhëmbëve. Sëmundjet orale mund të rrisin rrezikun për sëmundjet e zemrës.

Raporti i botuar në Journal of  Periodontology, argumenton se probiotikët (“bakteret e mira”) janë një kampion i mundshëm i shëndetit.

Ekspertët besojnë se probiotikët mund të ndihmojnë për të luftuar rritjen e baktereve “jo miqësore” në gojë.

Image

2.Rrush i thatë

Hulumtimet kanë treguar se antioksidantët në rrush të thatë luftojnë rritjen e një lloji të baktereve që mund të shkaktojnë inflamacion dhe sëmundje të gojës.

Njerëzit me sëmundje të dhëmbëve, kanë dy herë më shumë gjasa të vuajnë nga problemet e zemrës.

Pra, trajtimi i një problemi mund t’i ndihmojë njerëzit të shmangin tjetrin.

Si rezultat, zgjedhja e ushqimeve të caktuara, të tilla si rrush, mund t’ju ndihmojnë të mbroni dhëmbët  dhe zemrën tuaj.

Image

3.Fasule

Ngrënia e fasules rregullisht është e mirë për zemrën tuaj dhe ju nuk keni nevojë të hani shumë prej tyre për të përfituar.

Një studim i publikuar në Journal of Nutrition sugjeron që vetëm gjysmë filxhani fasule në ditë mund të ulin kolesterolin.

Poashtu, fasulet përmbajnë një shumëllojshmëri të kimikateve mbrojtëse të zemrës, duke përfshirë flavonoidet, komponimet e gjetura edhe në verë, manaferrat dhe çokollata, të cilat pengojnë adezionin e trombociteve në gjak, gjë që mund të ndihmojë në uljen e rrezikut për sulme në zemër dhe goditje në tru.

Image

4.Peshku

Sipas studimeve, ngrënia e peshkut dy herë në javë ulë deri në 30% rrezikun nga sëmundjet e zemrës.

Llojet e ndryshme të peshkut, e sidomos ato “me vaj”, të tilla si salmoni dhe toni ndihmojnë në uljen e tensionit.

Image

5. Arra

Arrat janë të mbushura plot me vitamina, minerale, yndyra të shëndetshme.

Hulumtimet sugjerojnë se njerëzit që hanë arra, bajame, lajthi, fëstëkë, arra pishe dhe kikirikë kanë më pak gjasa që të preken nga sëmundjet e zemrës.

Image