A nuk do ishte mirë të kishte një formulë mëngjesi që nuk dështon kurrë?

The Foundational Five, krijuar McKel Hill Kooienga është një sistem i lehtë që ju ndihon të ushqeni trupin tuaj pa u menduar shumë. Është e përkryer për ato mëngjese, ku shkoni në kuzhinë me sytë thuajse mbyllur.

“Përdorimi i një sistemi të thjeshtë siguron që ju të jeni duke ushqyer trupin tuaj, duke konsumuar një ekuilibër të makroelementëve në kombinim me “faktorin e aromës”, i cili feston gjallërinë e ushqimit, shijen dhe aromën që me të vërtetë i bën vaktet tona më të këndshme”, thotë Kooienga.

“Është kaq e rëndësishme të dini se si ta ushqeni trupin tuaj mirë dhe gjithashtu si ta bëni atë në një mënyrë që të jetë e këndshme, pozitive dhe argëtuese.”

Sipas Kooienga, kur jeni duke përgatitur mëngjesin, ose dhe vakte të tjera të shëndetshme, duhet të përqendroheni në pesë përbërësit e mëposhtëm:

Proteina: fasule, legume, tofu, quinoa, arra, fara, vezë, ushqime deti, mish etj.

Yndyra: vaj ulliri ekstra i virgjër, ullinj, vaj avokado, avokado, arra, fara, salmon, ton, sardele, arrë kokosi, vaj kokosi etj.

Karbohidratet me niseshte dhe sheqer: patate, tërshëra, quinoa, oriz, bukë, makarona, fasule, bizele, misër dhe fruta.

Karbohidrate të tjera: zarzavate dhe perime, si rukola, lakra jeshile, domate dhe tranguj.

Faktori i aromës: salca të ndryshme, erëza etj.

Për çdo mëngjes, sigurohuni që të vendosni diçka nga secila kategori. Kështu do të keni një pjatë plot me vlera ushqyuese.