Të gjithë ata që ndjekin një dietë të rreptë ose thjesht një dietë të ekuilibruar e dinë mirë. Mëngjesi është një nga vaktet më të rëndësishme të ditës, sepse krijon themelet për gjithçka që do të vijë. Por pyetja që të gjithë po shtrojnë është: në dietë, a është mëngjes i kripur më i mirë se ai i ëmbël? Përgjigja është po dhe po sqarojmë arsyet.

Zakonisht kur dikush imagjinon mëngjesin e këndshëm menjëherë e lidh mendimin me omletën, toastin, sanduiçe të mbushura dhe të tjera. Në fakt, ka shumë alternativa të shijshme dhe kalorike për ta filluar ditën mirë. Por mbi të gjitha ato bëjnë më mirë sesa një mëngjes i ëmbël dhe këtë e thonë ekspertët. Për të filluar ditën mirë, në fakt, duhet të ketë pjesën e duhur të proteinave që japin ngarkesën dhe ushqimin e nevojshëm.

Një studim i fundit amerikan ka ofruar njohuri shumë interesante. Një numër i pacientëve që dihej se ishin me diabet morën si dietë mëngjesi, 35 gram proteina në formën e mishit të bardhë, vezëve dhe djathrave me pak yndyrë. Në fund të studimit rezultatet ishin të qarta. Kulmi i glicemisë pësoi rënie dhe pati një rritje të kontrollit të insulinës mbi metabolizmin e sheqerit. Përveç kësaj, pati gjithashtu një ulje të ndjeshme të oreksit gjatë vakteve të tjera të ditës.

Mëngjesi i kripur

Mëngjesi i kripur duhet të bëhet një zakon i mirë në të gjitha dietat, por edhe në jetën e përditshme. Ndihmon në fakt të humbni peshë në një mënyrë të ekuilibruar dhe të shëndetshme, pa sakrifica të mëdha. Në veçanti, në menu mund të alternojmë vezë, të gatuara në çdo mënyrë, por edhe bukë, pica dhe fokaçe. Dhe sërish, pule dhe gjeldeti, proshutë e gatuar, djathë të freskët. Krahas kësaj, ëmbëlsirat dhe frutat e thata janë të mira. Gjithçka për të arritur në 20-25% të kalorive ditore, çfarë normalisht duhet të jetë kontributi ditor i mëngjesit.

Por kjo nuk është e gjitha, sepse mëngjesi i kripur gjithashtu kontribuon në një sens më të madh të ngopjes dhe prodhon më pak sheqer. Natyrisht, ne duhet të shmangim ushqimet me yndyrë të lartë dhe gjithashtu të ulim kripën në minimum. Kështu që duhet të shmangim mishin dhe djathërat e stazhonuar, por edhe ato të skuqura.

Atëherë, çfarë duhet të hamë për një mëngjes të duhur? Ideja themelore është të krijoni një përzierje të kripërave të fibrave, proteinave, yndyrave dhe mineraleve

Një shembull konkret? Një omëletë me dy vezë me qepë ose patate, ose një fetë bukë të thekur me vaj ulliri ekstra të virgjër. Por edhe fokaçia (lloji klasik Ligurian), një fetë picë margherita, buka me gjalpë janë gjithashtu të mira. Ose edhe një toast me mocarela dhe proshutë të gatuar, sipas shijeve tuaja.