Një gazetar rus raportimet e të cilit kanë kritikuar vazhdimisht presidentin rus Vladimir Putin ka ndërruar jetë. Ai ka qenë 59 vjet.

Stacioni i radios Govorit Moska tha të premten që lekturisti I saj, Sergei Dorenko, ka vdekur nga një gjakderdhje e brendshme pas një qarje të aortës. Më heret, raportimet e mediave thanë që Dorenko kishte humbur vetëdijen derisa po ngiste motoçikletën e tij në Moskë.

Dorenko u bë I famshëm në vitet e 90’ta për raportimet e tija plotë kritktë ndaj krybashkiakut të atëhershëm të Moskës, Yuri Luzhkov, dhe ish kryeministrit Yevgen Primakov të cilët ishin konsideruar kandidatë të fuqishëm për postin e presidentit dhe ishin më të njohur se Putini atë kohë.

Dorenko u kthye kundër Putinit në vitin 2000 kur ai fajësoi presidentin e sapo zgjedhur për neglizhencë ndaj një katastrofe të një nëndetëse.
 /MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress