Shtoni më shumë fibra në dietën tuaj

Shtimi i më shumë fibrave në dietën tuaj mund t’ju ndihmojë të ndiheni dhe të qëndroni të ngopur më gjatë, që do të thotë më pak ushqim gjatë ditës. Kjo mund të ndihmojë në uljen e numrit total të kalorive që konsumoni në një ditë dhe t’ju ndihmojë të humbni peshë. Një mënyrë e shkëlqyer për të marrë më shumë fibra është duke përfshirë farat chia, të cilat janë të mbushura me fibra dhe acide yndyrore omega-3.

Qëndroni të hidratuar

Ka prova të moderuara që mbështesin se rritja e marrjes së ujit në përgjithësi, zëvendësimi i pijeve me kalori të lartë me ujë dhe pirja e disa para vaktit mund të çojë në humbje peshe. Gjithashtu, uji ndihmon në një sërë funksionesh kryesore të trupit, duke përfshirë tretjen, sipas Harvard Health.

Konsumoni ushqimet me bazë bimore për pjesën më të madhe të vakteve

Një dietë plot me fruta të freskëta, perime dhe drithëra të plota është më e ulët në kalori, të cilat në fund mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë në zonën e kahëve thonë ekspertët.

Hiqni pijet e ëmbla

Pijet me sheqer shtojnë më shumë kalori dhe është e rëndësishme që pijet me përmbajtje të lartë të sheqerit të zëvendësohen me ujë të mbushur me fruta apo perime të freskëta.

Ushtrimet

Tashmë e dini se ushtrimet janë një mënyrë efektive për të humbur peshë dhe yndyrë, por hulumtimet gjithashtu e mbështesin këtë. Çfarëdo forme të aktivitetit fizik që zgjidhni, angazhohuni për diçka që ju pëlqen, sepse sa më shumë argëtim ta bëni atë, aq më shumë ka gjasa që ta përsërisni atë ditë pas dite dhe të humbni peshë (dhe yndyrë në krahë!).

Flini mjaftueshëm

Marrja e një sasie të mjaftueshme të gjumit është e rëndësishme, por nëse doni të humbni kilogramë dhe të digjni yndyrën, duhet t’i kushtoni vëmendje edhe cilësisë së gjumit tuaj, sepse të dyja janë të lidhura me humbjen e peshës dhe yndyrës, sipas një studimi të vitit 2021. Përveç dremitjes për të paktën shtatë orë, duhet të synoni gjithashtu një orar të qëndrueshëm të gjumit çdo natë dhe një gjumë të thellë dhe të pandërprerë, sipas hulumtimeve.

Provoni të ngrini pesha

Përveç ushtrimeve, ekspertët rekomandojnë tonifikimin e krahëve me disa pesha. Mos u shqetësoni nëse jeni fillestar në stërvitjen e forcës. Peshat që përdorni nuk duhet të jenë shumë të rënda – një grup i thjeshtë prej pesë kilogramësh do të funksionojë, edhe më pak nëse është e nevojshme. Qëllimi është të ndërtoni disa muskuj në këtë zonë.

Mos harroni se do të duhet kohë për të parë disa rezultate, kështu që mos u dekurajoni nëse nuk shihni se dhjami i krahut tuaj shkrihet brenda një jave ose muaji.