Kafeja është një nga pijet më të njohura në botë. Shumë profesionistë shëndetësorë besojnë se është gjithashtu një nga më të shëndetshmit. Për disa njerëz, ai është burimi i vetëm më i madh i antioksidantëve në dietë, duke tejkaluar frutat dhe perimet të kombinuara.

Këtu janë disa këshilla për ta kthyer kafenë tuaj nga e shëndetshme në super të shëndetshme.

Thuaj “Jo” kafeinës pas orës 14:00: Pirja e kafesë vonë gjatë ditës mund të dëmtojë cilësinë e gjumit. Shmangia e kafesë pas orës 2-3 pasdite është një ide më e mirë.

Mos konsumoni kafen me sheqer: Shmangni shtimin e sheqerit në kafe. Nëse rregullisht e ktheni kafenë tuaj në një ‘ëmbëlsirë’ me sheqer, mund të eliminoni përfitimet e saj të përgjithshme shëndetësore.

Zgjidhni një markë cilësore, mundësisht organike: Nëse jeni të shqetësuar për kafenë tuaj, zgjidhni një markë cilësore, organike.

Shmangni pirjen e tepërt: Pirja e tepërt e kafesë mund të shkaktojë efekte anësore negative. Megjithatë, kjo varet nga sasia e kafeinës së konsumuar dhe toleranca individuale.

Shtoni pak kanellë në kafe: Erëzoni kafen tuaj me pak kanellë. Jo vetëm që ka shije të mirë, por gjithashtu mund të përmirësojë shëndetin tuaj.

Shmangni kremrat artificialë dhe me pak yndyrë: Kremrat jo të qumështit janë shumë të përpunuar dhe mund të përmbajnë përbërës të dyshimtë. Nëse ju pëlqen të holloni kafenë tuaj me krem, merrni parasysh zgjedhjen e qumështit të plotë ose kremit.

Shtoni pak kakao në kafe: Ju mund të kombinoni përfitimet e kafesë dhe çokollatës së zezë duke shtuar pak pluhur kakao në kafenë tuaj.