Fasulet e zeza janë të mbushura me lëndë ushqyese të shëndetshme për zemrën. Folati, antioksidantët dhe magnezi mund të ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut. Fibrat e tyre ndihmojnë në kontrollin e niveleve të kolesterolit dhe sheqerit në gjak.

Salmoni: Një ushqim i mirë për shëndetin e zemrës, është i pasur me omega-3. Omega-3 janë yndyrna të shëndetshme që mund të zvogëlojnë rrezikun e çrregullimeve të ritmit të zemrës dhe të ulin presionin e gjakut. Ato gjithashtu mund të ulin trigliceridet dhe të frenojnë inflamacionin.

Vaji i ullirit: Ky vaj është një yndyrë e shëndetshme. Është i pasur me antioksidantë të shëndetshëm për zemrën. Ato mund të mbrojnë enët e gjakut. Kur vaji i ullirit zëvendëson yndyrën e ngopur (si gjalpi), ai mund të ndihmojë në uljen e niveleve të kolesterolit.

Arrat: Një grusht i vogël arra në ditë mund të ulë kolesterolin. Mund të mbrojë gjithashtu kundër inflamacionit arteriet e zemrës. Arrat janë të mbushura me omega-3, yndyrna të shëndetshme të quajtura yndyrna të pangopura, sterole bimore dhe fibra.

Bajamet kanë sterole bimore, fibra dhe yndyrna të shëndetshme për zemrën. Bajamet mund të ndihmojnë në uljen e kolesterolit “të keq” LDL.

Patatja e ëmbël: Ndërroni patatet e zakonshme me patatet e ëmbla. Me një indeks glicemik më të ulët se patatet e tjera, patatja e ëmbl nuk shkakton një rritje të shpejtë të sheqerit në gjak. Ato gjithashtu kanë fibra, vitaminë A dhe likopen.

Qershitë janë të pasura me një antioksidant të quajtur anthocyanins të cilat ndihmojnë në mbrojtjen e enëve të gjakut.