Një nga figuarat kryesore të partisë së Merkelti, deputeti gjerman Johann David Wadephul është vënë në qëndër të vëmendjes në Tiranë. Deklarata e tij e fundit i ka dhënë krahë demokratëve ndërsa e ka detyruar kryeministrin Rama të flasë për një mik të mirë dhe një evropian të palëkundur, por që këtë herë e ka zhgënjyer.

 

 

Në fakt ajo që numri dy i grupit parlamentar të CDU-CSU-së tha një ditë më parë mund të quhet pa frikë si një nga kërcënimet më të forta që ndonjë lider shqiptar ka marrë që prej vitit të zi ’97.
Ai e kërcënoi Ramën se nëse shkon përpara me prishjen e njëanëshme të marëveshjes së 5 qershorit, kjo mund të shpjerë në pezullimin e negociatave më Shqipërinë.

Dhe kjo deklaratë nuk vjen nga një politikan dosido. Lapsi.al ka hetuar mbi të.

Johann David Wadephul është një njeri tejet e afërt i Merkelit dhe i shefes së BE, Von der Lyen me të cilën ka punuar ngushtë për hartimin e strategjisë për politikën e jashtme të koalicionit të sotëm qeverisës. Ky ish avokat nga Kieli i Gjermanisë ka qenë pjesë e CDU që përpara katër dekadash. Ai është një nga anëtarët më të zëshëm të komisionit të jashtëm të Bundestagut ku është marrë kryesisht me vendet e lindjes së mesme, gjitin Persik, Iranin, Rusinë, Bjellorusinë dhe natyrisht Ballkanin Perendimor.

Në këtë kuadër ai ka qenë i njohur edhe në Shqipëri. Ndryshe nga kolegu i tij Krichbaum, i cili i ka artikuluar herët kritikat ndaj regjimit të Ramës dhe i cili paralajmëroi i pari kushtet ndaj vendit tonë, Johann David Wadephul, ka qenë më i ekuilibruar në gjykimin e politikës së brendshme të Shqipërisë. Ai ka qenë kundër djegjes së mandateve nga opozita duke i bërë asaj thirrje “Mos u mbyllni përgjithmonë”.

Ai përshëndetur disa vendime të qeverisë Rama si ai për ta hapur vendin për pritjen e refugjatëve, një lëvizje që kryeministri e ndërmori si shkelje syri ndaj Gjermanisë për të hapur negociatat. Wadephul deklaroi disa herë se Gjermania është pro Shqipërisë në këtë proces dhe se ajo po bën të gjitha përpjekjet për të bindur Francën që të mos përdorë veton e saj për hapjen e negociatave.

Pra, ky aleat i krahut të djathtë ndonëse i përket të njëjtit spektër si PD-ja nuk mund të konsiderohej mes kundërshtarëve të Edi Ramës në Berlin. Por pika ku ai u thye ndodhi diku në pranverën e vitit të shkuar, kur ai kuptoi se ato që po ndodhnin, nuk ishin thjeshtë probleme të një demokracie në tranzicion, por një përpjekje e Ramës për të instaluar një regjim njëpartiak në vend. Pas zhdekretimit të datës së zgjedhjeve moniste nga presidenti Meta, Wadephul deklaroi: “Zgjedhjet pa pjesëmarrjen e opozitës janë problematike në aspektin demokratik. Prandaj duhen vënë në tryezë të gjitha opsionet që u garantojnë qytetareve dhe qytetarëve mundësi të vërteta për të zgjedhur në zgjedhjet lokale. Këtu hyjnë edhe masa të jashtëzakonshme, si për shembull, shtyrja e datës së zgjedhjeve lokale. Qëllimi më i lartë duhet të jetë kthimi pa ekuivok në procedurat demokratike dhe respektimi i standardeve të shtetit të së drejtës në zgjedhje”. Ai së bashku me deputetin tjetër gjerman Christian Schmidt, ofruan ndërjetësimin e tyre për krizën e zgjedhjeve lokale. Por Rama nuk e refuzoi dorën e tyre të shtrirë.

Ndoshta, ky është edhe momenti i fundit që e bindi numrin dy të CDU CSU-së ti ashpërsojë qëndrimet. Ai u bë strumbullari i marrëveshjes për reformën zgjedhore mes mazhorancës dhe opozitës, i bindur se kjo e fundit nuk mund të qëndrojë më jashtë sistemit.

Kur Edi Rama provokoi rëndshëm konsensusin fraxhil të sapo arritur duke shkatërruar tetarin Kombëtar në kohën e gjendjes së jashtëzakonshme, reagimi i Wadephul ishte larg qëndrimeve të ekuilibruara që kishte mbajtur më parë.

Ai e etiketoi këtë akt të nxituar dhe të dhunshëm duke e shoqëruar me një pyetje retorike: “A kishin të drejtë kundërshtarët e mi politik të parlamenteve të ndryshme, kur refuzonin hapjen e negociatave me Shqipërinë?”

Edhe deklaratat e tij të fundit pas përmbysjes që Rama po i bën marrëveshjes së 5 qershorit, nuk janë aspak të pafajshme. Duke qenë se Wadephul është njeri shumë pranë kancelares Merkel dhe tejet i dëgjueshëm prej saj për Ballkanin Perendimor, qëndrimet e tij të para një dite nuk mund të shihen të palidhura me ato që Merkel mbajti para parlamentit europian, kur e diferencoi Shqipërinë nga Maqedonia dhe para nesh vuri ndajfoljen ndoshta për mundësinë e fillimit të bisedimeve me BE.

Pra kur Wadephul, thotë se negociatat mund të pezullohen, ato janë fjalë që vijnë nga një njeri i afërt i kancelares dhe i shefes se Komisionit Europian , Ulrsula Von der Lyen. Por mbi të gjitha ato janë fjalë që shqiptohen nga një përfaqësues i së djathtës, që kur u afrua me Shqipërinë nuk qe aspak armiqësor me Ramën, ashtu sikurse e pranon edhe vetë kryeministri ynë, por që duke parë dhe analizuar aktet e tij, ka ndryshuar radikalisht për të mbëritur në kërcënimet që po artikulon sot.