Thuhet se në qytetërimet e lashta qumështi dhe mjalti konsumoheshin për të mbajtur plakjen sa më larg. Rekomandohet shpesh që të bën ipjesë të rutinës tuaj konsumimin e një gote qumësht me një lugë mjatë.

Mjalti përdoret gjerësisht si një antibakterial natyral i fuqishëm ndërsa qumështi është një nga produktet më të pasur me vitamina e minerale.

Këto janë disa arsye pse një gotë me qumësht e mjaltë duhet konsumuar:

Kujdesi ndaj lëkurës

Qumështi dhe mjalti kanë vlera pastruese dhe luftojnë mikrobet, madje shumë produkte kozmetike të kujdesit ndaj lëkurës kanë përbërës kryesorë këto dy elementë.

Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Tretje

Një gotë me qumësht dhe mjaltë në mëngjes do të përmirësojë funksionimin e zorëve tuaja duke ekuilibruar kështu nivelin e baktereve në sistemin tretës.

Pagjumësi

Ky kombinim kuron pagjumësinë, një metodë e përdorur gjerësht tashmë.

Shëndeti i kockave

Kalciumi i gjendur me shumicë në qumësht furnizon trupin me masën e duhur të këtij minerali.

Kundër plakjes

Kjo është një nga recetat e njohura që në lashtësi. Të dy përbërësit jo vetëm ndikojnë në cilësinë e lëkurës por ndihmojnë në vitalitetin e gjithë trupit.
/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress