Një numër vendesh europiane kanë paralajmëruar se është shumë herët për të planifikuar për udhëtimet e Krishtlindjeve, pasi rastet e koronavirusit vazhdojnë të rriten në të gjithë kontinentin.

Në Suedi, njerëzve u është thënë të përgatiten për kufizime të mundshme të udhëtimit gjatë periudhës së pushimeve.

Ndërkohë autoritetet irlandeze dhe franceze thanë se ishte shumë shpejt për të thënë nëse njerëzit mund të bënin rregullime udhëtimi.

Me gjashtë javë deri në sezonin festiv, bllokimet dhe masat e tjera janë në fuqi në disa vende.

Portugalia ka zgjeruar ndjeshëm numrin e vendeve që i nënshtrohen një shtetrrethimi natën. Nga e hëna, tre të katërtat e vendit do të jenë nën kufizimet më të ashpra të qeverisë.

Epidemiologu më i lartë shtetëror i Suedisë Anders Tegnell u tha qytetarëve të përgatiteshin për mundësinë e udhëtimit të kufizuar midis zonave të ndryshme gjatë periudhës së Krishtlindjes në mënyrë që shërbimet rajonale të kujdesit shëndetësor të shmangin mbingarkesën.

Një vendim i përkohshëm ka të ngjarë të merret në një ose dy javë, tha ai, duke shtuar se suedezët duhej të ishin të përgatitur që gjërat mund të ndryshonin akoma “menjëherë para Krishtlindjeve”.

Tegnell gjithashtu tha se “pjesa më e madhe” e çështjeve të reja Covid-19 po vinin aktualisht nga festat private. Ai tha se shpresonte që ndalimi i shërbimit të alkoolit në pub-et dhe baret pas orës 22:00, të ndalonte për të filluar fundjavën e ardhshme.

Ndërkohë, Zëvendës Kryeministri Irlandez Leo Varadkar tha se ai nuk do të këshillonte ende qytetarët Irlandezë që jetojnë jashtë për të rezervuar fluturime për në shtëpi, duke shtuar se ishte “shumë shpejt” për të dhënë një këshillë të tillë.

Një ndjenjë e ngjashme u nda nga Kryeministri francez Jean Castex, i cili tha se ishte “shumë herët” për të thënë nëse qytetarët mund të blinin bileta treni për të udhëtuar në Krishtlindje.

Ai shtoi se nuk do të kishte lehtësim të kufizimeve të bllokimit për të paktën dy javë. “Do të ishte e papërgjegjshme të zbutet bllokimi tani,” tha ai në një konferencë shtypi, “fitimet janë të brishta.”

Castex shtoi se disa dyqane mund të lejohen të rihapen nga 1 Dhjetori, në varësi të numrit të çështjeve. Por ai tha që baret dhe restorantet duhet të qëndrojnë të mbyllura.

Franca po përballet me një rritje të mprehtë të rasteve, me më shumë se 1.9 milion infeksione të konfirmuara, sipas një rezultati nga Universiteti Johns Hopkins.

Në Itali, një pjesë e madhe e vendit është në bllokim, por ka thirrje për masa më të rrepta pasi numri i infeksioneve dhe vdekjeve vazhdon të rritet. Ministri i Çështjeve Rajonale Francesco Boccia tha se njerëzit duhet të festojnë Krishtlindjet vetëm me anëtarët e ngushtë të familjes.

Në Mbretërinë e Bashkuar, diskutimet u zhvilluan në lidhje me katër kombet që kishin një qasje të përbashkët ndaj rregullave Covid gjatë Krishtlindjeve.