Rreziku nga mungesa e vitaminës B12 mund të ulet duke bërë disa ndryshime të vogla në dietë.

Vitamina B12 përdoret nga trupi për të mbajtur sistemin nervor të shëndetshëm.

Ju mund të jeni në rrezik të mangësisë së vitaminës B12 nëse rregullisht keni dhimbje koke, lodhje dhe humbje të oreksit. Por ju mund të shmangni gjendjen duke ngrënë rregullisht më shumë mish të kuq pasi është i pasur me vitaminë B12.

Simptomat e mungesës së vitaminës B12 përfshijnë një pamje të zbehtë në lëkurë, një gjuhë të lënduar ose ulcera të vazhdueshme në gojë. Shenjat e tjera paralajmëruese përfshijnë nervozizëm, therje dhe gjilpëra në trup, dhe ndryshimet në mënyrën se si mendoni apo ndiheni.

Shumica e rasteve mund të trajtohen lehtësisht me shtesat e vitaminës B12 dhe ndryshimet në dietë.

Marrja e shtojcave të vitaminës B12 gjithashtu mund të ndihmojë në plotësimin e niveleve tuaja, por sigurohuni që të mos merrni shumë.

Duke marrë 2mg ose më pak në një ditë të vetme nuk ka gjasa të shkaktojë ndonjë dëm.

Diagnostikimi i gjendjes së hershme është i rëndësishëm, pasi ajo mund të çojë në disa kushte të zemrës, madje edhe të infertilitetit të përkohshëm.

Ushqimet më të mira të darkës për të shtuar në listën tuaj të blerjeve që mund të ndihmojnë në parandalimin e simptomave dhe shenjave të mungesës së vitaminës B12 janë mishi i kuq, mëlçia, peshku, butak, vezët dhe produktet e qumështit. /MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress