Sipas CBS News, përcjell MekuliPress, autoritetet e Miçiganit deklarojnë se të gjitha votat do të numërohen brenda 24 orëve të ardhshme, por rezultati përfundimtar ndoshta nuk do të vijë deri të mërkurën në mbrëmje. Para ditës së zgjedhjeve, pritej që rezultati përfundimtar të mos ishte gati deri më 6 nëntor.

Në Wisconsin, guvernatori vlerëson se rezultatet do të jenë të qarta gjatë ditës. Autoritetet në shtetin fqinj të Minesotës vlerësojnë të njëjtën gjë, por këtu pyetjet në lidhje me numërimin e votave postare që vijnë pas ditës së zgjedhjeve mund të drejtohen në gjykatë. Në Pensilvani, qeveria pret që shumica e votave të numërohen të Premten, 6 Nëntor.

Këto shtete mund të jenë vendimtare për një fitore të Bajdenit. Ekspertët amerikanë kanë folur për gazetën norvegjeze VG, shkruan Mekulipress, se Biden do të fitojë zgjedhjet presidenciale nëse fiton shtetet që Klinton fitoi në 2016, dhe shtetet në majë të Michigan, Minnesota dhe Wisconsin përveç një prej këtyre shteteve: Florida, Georgia, Carolina e Veriut, Ohio, Pennsylvania ose Teksas.

Sipas Fox News, Trump tashmë ka siguruar shumicën në Florida dhe po shkon drejt fitores edhe në Texas.